Historia EXPO

Wystawa światowa, czyli w skrócie EXPO to cykliczne wydarzenie, którego celem jest prezentacja dorobku kulturalnego, naukowego, a także technicznego krajów z całego świata. Wystawy tego typu organizuje Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych. Zostało założone 22 listopada 1928 roku w Paryżu. O działalności tej instytucji można poczytać na oficjalnej stronie: https://www.bie-paris.org/site/en/.

Pierwszą, światową wystawę o nazwie Wielka Wystawa zorganizowano w 1851 roku w Londynie. Pełna nazwa wydarzenia to: Wielka Wystawa Przemysłu Wszystkich Narodów. Prace prezentowane były od 1 maja do 15 października w Pałacu Kryształowym. Zaprezentowano m.in.:

  • różnego rodzaju maszyny,
  • Koh-i-noora,
  • Kryształową Fontannę,
  • scyzoryk,
  • łóżko-budzik.

Co ciekawe, w 1889 roku specjalne na taką światową wystawę została zbudowana słynna wieża Eiffla. Miała symbolizować poziom wiedzy i stopień zaawansowania epoki pod względem technicznym. Monumentalna wieża do dziś wzbudza zachwyt i stała się swoistego rodzaju symbolem Paryża. Każdy kolejny organizator chciał prześcignąć poprzedniego, dlatego do dnia dzisiejszego w wielu miastach na całym świecie można podziwiać szereg fenomenalnych, kreatywnych i efektownych budowli.

Pełną listę wystaw światowych organizowanych od 1851 roku można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wystawa_%C5%9Bwiatowa.

Dlaczego wystawy światowe są potrzebne?

Targi wystawiennicze od lat cieszą się wielką popularnością. Szczególne miejsce zajmują wystawy światowe, w których biorą udział architekci, ludzie sztuki, kultury i nauki z całego świata. Jest to jedyna taka okazja, aby zaprezentować narodowy dorobek całemu światu i pokazać się z jak najlepszej strony. Cyklicznie od 1851 roku EXPO jest organizowane w różnych krajach na całym świecie. Dlaczego kraje tak chętnie biorą udział w tej imprezie?

  • Szansa na promocję kraju, pokazanie się z jak najlepszej strony, jak i zaprezentowanie światu własnego potencjału.
  • Organizator wystawy EXPO zyskuje szansę na przyciągnięcie do konkretnego miasta milionów turystów, którzy będą oglądali nie tylko pawilony wystawiennicze, ale również zwiedzali i poznawali miasto, jak i cały kraj. Daje to szansę na ogromne zyski z turystyki.
  • Prezentacja dokonać naukowych, technicznych i kulturalnych krajów.
  • Światowe wystawy prezentują trendy społeczne, które są bliskie każdemu z nas. Wiele było takich pokazów, które upamiętniały daną chwilę w dziejach ludzkości, podkreślały jej wagę, a także wskazywały na problem, z jakim boryka się społeczeństwo.