Spotkanie przywódców podczas Expo 2010

Od 1 maja do 31 października 2010 roku Szanghaj odwiedziło 70 mln ludzi z całego świata. Takiej frekwencji na wystawie światowej dawno nie było. Ponadto, wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród 190 państw i 50 organizacji międzynarodowych. Ten sukces można było zwieńczyć tylko w jeden sposób: wielkim spotkaniem przywódców.

31 października odbył się szczyt przywódców w Szanghaju

Szczyt przywódców był ostatnim wielkim wydarzeniem w ramach Expo 2010 w Szanghaju. Przedstawiciele 190 państw i 50 organizacji międzynarodowych spotkali się na terenie Wystawy Światowej, aby podyskutować o wyzwaniach, jakie przyniósł dla narodów XXI wiek. Próbowano wypracować rozwiązania, dzięki którym dalsze działania w celu rozwoju nauki, techniki, jak i kultury będą dużo bardziej skuteczne i owocne. Nie zapomniano o żadnym ważnym temacie, m.in. o mającym wtedy miejsce wielkim kryzysie finansowym.

6 mówców na szczycie w Szanghaju

Aura wyjątkowości, jaka towarzyszyła Wystawie Światowej przełożyła się również na wyjątkowy klimat spotkania przywódców. O sukcesie imprezy mówił premier Chin, Wen Jiabao. Podkreślił, że po raz pierwszy EXPO zostało zorganizowane w kraju rozwijającym się, a jednocześnie w bardzo trudnej sytuacji globalnej związanej z kryzysem finansowym, który owładnął wiele krajów na całym świecie. Zaznaczył, że Expo dla Szanghaju było szansą na pokazanie się z jak najlepszej strony i zerwanie ze stereotypami.

Polska również miała swojego przedstawiciela. Był nim marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Co najważniejsze, był jedynym z sześciu wybrańców, którzy otrzymali możliwość wygłoszenia przemowy podczas tego wyjątkowego spotkania.

Kto jeszcze pojawił się na szczycie podczas Expo 2010? M.in.:

  • szef ONZ,
  • sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun
  • premierzy Finlandii i Węgier,
  • premier Chin Wen Jiabao.