Sukces polskich architektów w Szanghaju

Wystawa Światowa w Szanghaju w 2010 roku okazała się szczęśliwym miejscem dla polskich architektów. Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska przygotowali pawilon wystawienniczy, który odwiedziło 8 mln zwiedzających, a konstrukcja na tyle przypadła do gustu organizatorom, że postanowili umieścić ją w filmie dokumentalnym promującym wystawę Expo 2010.

Polski pawilon na Expo 2010 doceniony

Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska stanęli na wysokości zadania. Przygotowali konstrukcję, która przypominała wielokrotnie zagiętą kartkę papieru, na której widoczna jest ludowa wycinanka. Wymiary pawilonu wystawienniczego to 20x50 m, dlatego był to okazały budynek, który naprawdę robił wrażenie. Ściany zostały wykonane ze sklejki. W nocy zaplanowano podświetlenie ich od wewnątrz, przez co faktura wycinanki została w znakomity sposób wyeksponowana. To jak wyglądał polski pawilon zarówno w dzień, jak i w nocy można zobaczyć tutaj: http://wwaa.pl/projects/pawilon-polski-expo-2010/.

Polski pawilon wyróżniał się na tle innych propozycji przede wszystkim wykonaniem z drewna. Pozostałe kraje postawiły raczej na konstrukcje stalowe. Spowodowało to, że polska propozycja na Expo 2010 wyglądała bardzo kameralnie, przytulnie, a jednocześnie wyróżniała się z tłumu. Głównym hasłem przyświecającym idei stworzenia tego pawilonu było:

Polska się uśmiecha.

Powierzchnia 1200 m2, jaką zajmował polski pawilon wystawienniczy została wypełniona tematycznymi wystawami. Stworzono także polską restaurację, w której zwiedzający mogli skosztować najbardziej znanych w naszym kraju potraw. Pokuszono się również o przygotowanie przestrzeni na wzór miejskiego rynku.

W związku z tym, że w 2010 roku przypadła 200-setna rocznica śmierci Fryderyka Chopina, jednego z Polaków bardzo dobrze znanych w Chinach, architekci postanowili również nawiązać jedną z wystaw do tego tematu. Formą upamiętnienia wielkiego, polskiego pianisty była figura Fryderyka Chopina.

Strefa mieszkań w polskim pawilonie

Architekci stworzyli w pawilonie wystawienniczym trzy typy mieszkań charakterystycznych dla różnych epok rozwoju architektury w Polsce. Przygotowano następujące wnętrza:

  • XIX-wieczne wnętrze,
  • pokój z lat 50-tych,
  • pomieszczenie współczesne.

W każdym z wnętrz znajdowały się materiały promujące różne regiony Polski, jak i poszczególne miasta. Na monitorach prezentowano informacje o polskiej gospodarce.

Polski pawilon z licznymi wydarzeniami

Podczas trwającego od maja do października 2010 roku Expo, w polskim pawilonie odbyło się wiele wydarzeń gospodarczych, turystycznych i kulturalnych. Zapraszano zwiedzających na seminaria, podczas których mogli się dowiedzieć nieco więcej o przemyśle spożywczym, turystyce czy polskim przemyśle.

Polski dzień podczas Expo 2010 w Szanghaju, czyli 22 maja świat usłyszał o wyjątkowym kraju znad Wisły

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski 22 maja 2010 roku w Szanghaju zainaugurował uroczyście Dzień Polski. Postawiono przede wszystkim na wydarzenia o charakterze kulturalnym. Wystąpili Chinese Traditional Music Orchestra of Hangzhou Normal University School of Music, prezentując dorobek najbardziej znanych polskich kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina, Jana Paderewskiego czy Stanisława Moniuszki. Zaprezentowano także spektakl baletowo-muzyczny „Let’s dance Chopin”.

Ważnym wydarzeniem był wieczorny koncert „Rock loves Chopin”, którego organizatorami byli Anna Serafińska, Karol Radziwonowicz, Leszek Świdziński, Leszek Możdżer.

O wielu innych wydarzeniach mających miejsce podczas polskiego dnia w Szanghaju można przeczytać tutaj: http://porpw.parp.gov.pl/index/more/15784.

Nagroda dla Polski na Expo w Szanghaju - 2010 CBN Marketing Awards for Expo 2010 Shanghai China

Polska wróciła z Expo 2010 z nagrodą w kategorii: Najlepsza Promocja Kraju. Pawilon wystawienniczy został doceniony i zauważony przez organizatorów, dlatego nie mogło być inaczej.