Wpływ Expo 2010 na rozwój Szanghaju

Wszyscy obserwatorzy zgodnie stwierdzili, że takiego Expo jak w Szanghaju dawno nie było. Chiny zrobiły wszystko, aby pokazać się światu z jak najlepszej strony i osiągnęły sukces. Organizatorzy zadbali o każdy szczegóły, aby przyciągnąć do największego chińskiego miasta jak najwięcej turystów z całego świata. Postanowiono także podrasować nieco Szanghaj, na czym miasto bardzo dużo zyskało.

Nowoczesny Szanghaj

Nowy Szanghaj na Expo 2010?

Chiny nie przebierają w środkach, aby udowodnić, że są najlepsze we wszystkim, co robią. Kraj Kwitnącej Wiśni pokazał to podczas Expo 2010. Odmieniono wygląd Szanghaju nie do poznania. Nad oknami kolonialnymi w rezydencji z XIX wieku zawisły nowe markizy, ustawiono drogowskazy w języku angielskim, aby zagraniczni turyści bez problemów poruszali się po mieście, a do lokalnego zoo sprowadzono 10 pand jako dodatkową atrakcję dla turystów. Wybudowano również nowy terminal na lotnisku w Pudong, przygotowano imponujące trasy szybkiego ruchu, a także 6 nowych kolei szybkiego metra. Wszystko po to, aby 70 mln turystów przybywających do Szanghaju mogło poruszać się po mieście bez najmniejszych problemów, szybko i sprawnie. Szanghaj miał zostać zapamiętany, jako jedno z najnowocześniejszych i najpiękniejszych miast na świecie. Czy tak było? Zdecydowanie tak! Chińczycy są mistrzami organizacji, a wystawa światowa Expo 2010 okazała się ogromnym sukcesem.

Dla Szanghaju Expo było dawno wyczekiwaną szansą, aby udowodnić światu, że Chiny są niezaprzeczalną potęgą gospodarczą. Miasto niegdyś kojarzone z ruiną, biedą i starymi budynkami, chciało odczarować stereotyp i pokazać światu przemianę, jaka wydarzyła się w nim na przestrzeni lat. Szanghaj chciał zaprezentować się jako nowoczesna metropolia tętniąca życiem. Dzięki podjętym inwestycjom, jak i obecności architektów z całego świata, zdecydowanie było to możliwe.

Jakie jeszcze innowacje przeszedł Szanghaj przed Expo 2010?

  • Zburzono targowisko przy Wujiang Road.
  • Stworzono efektowną promenadę nad rzeką Huangpu.
  • Wszystkie domy mieszkalne w centrum Szanghaju zyskały nowe elewacje.
  • Wygospodarowano teren 5,8 km2, na którym wystawcy z całego świata mieli okazję zbudować własne pawilony wystawiennicze.
  • Stworzono efektowną, nowoczesną budowlę w kształcie trąby zdolną do skupiania energii słonecznej i do zbierania deszczówki. Wykonano ją specjalnie na Expo 2010, aby w naturalny sposób oświetlać deptaki wystawiennicze i podlewać znajdującą się wokół nich roślinność. W ten sposób Chiny chciały pokazać się z ekologicznej strony.

Przez pół roku oczy całego świata były zwrócone na Szanghaj

Trwające od 1 maja do 31 października Expo zapewniło Szanghajowi niezwykłą uwagę całego świata. Pojawiające się w mediach na całym świecie kolejne doniesienia o wystawach, rozdanych nagrodach, a także kolejnych rekordach pobitych przez organizatorów sprawiły, że przez pół roku mówiono tylko o 19-milionym mieście w Chinach. Szanghajowi udało się więc zainteresować cały świat. Wielu w tym czasie zamarzyło, aby odwiedzić w przyszłości to miasto i zobaczyć jego piękno na żywo.

Zdjęcia z ceremonii zakończenia Expo 2010 pokazują, jak było to wielkie przedsięwzięcie: http://www.bryla.pl/bryla/56,85302,8601175,Expo_2010_w_Szanghaju_zakonczone_sukcesem,,ga.html.